piątek, 20 września 2019

Kruche ciasteczka z czekoladą i toffi



KRUCHE CIASTECZKA Z CZEKOLADĄ I TOFFI





Ciasteczka są bardzo kruche, wprost rozpływają się w ustach. W surowych robiłam dołek za pomocą zakrętki od butelki. Wypełniałam gorzka czekolada i roztopionym toffi. Polecam :)

Składniki za bardzo dużą blachę;

250 g. mąki pszennej 450 TOTA
100 g. skrobi ziemniaczanej
200 g. masła
50 g. cukru pudru
łyżka esencji waniliowej
1 surowe żółtko
płaska łyżeczka proszku do pieczenia

Suche składniki po przesianiu wymieszać ze sobą. Dołożyć miękkie masło, esencję waniliowa i żółtko. Zagnieść, a następnie zrobić z ciasta wałek. Blat należy podsypać mąką, aby ciasto nie przyklejało się. Kroimy nożem krążki na grubość 2-3 cm. Lekko spłaszczamy i kładziemy do formy do pieczenia. Wtedy dopiero robimy dołek.
Pieczemy 15-17 minut w 170*, grzanie dół.


Gorzka czekoladę topimy w mikrofalówce i nakładamy ją na upieczone ciasteczka.
Cukierki toffi zależy czy są twarde czy te z miękkich, najlepiej roztopić w kąpieli wodnej. I również nałożyć na ciasteczka.





Nadzienie można dobrać według indywidualnych potrzeb. Na przykład mogą to być konfitury, dżemy, kremy, masa grysikowa, nutella....

Smacznego :)


Surówka z marchwi



SURÓWKA Z MARCHWI


Składniki na kilka porcji;

5 dużych marchewek
1 łyżka miodu
sok z połowy cytryny

Marchew szorujemy szczoteczka, obieramy i trzemy na tarce o drobnych oczkach.
Cytrynę kroimy na pół i wyciskamy z niej sok przez sitko. W soku z cytryny rozpuszczamy miód.
Jeżeli zajdzie potrzeba, możemy dolać trochę wody.

Smacznego.



środa, 18 września 2019

Lazania inaczej



WARZYWNA LAZANIA 


Oczywiście w mojej Lazanii nie mogło zabraknąć sezonowych warzyw, takich jak dynia i cukinia, sera żółtego i mięsa w dużych ilościach. 

Podam składniki na duże naczynie żaroodporne;

4 ziemniaki
1/2 cukinii średniej
1/4 średniej dyni
80 g. mięsa mielonego
średni słoik przecieru pomidorowego domowego
2 pomidory
1/2 papryki
1 główka czosnku
1 cebula
bazylia 1 łyżka
tymianek 1 łyżka
oregano i łyżka
sól
kilka łyżek oliwki
300 g. sera żółtego

Spód naczynia żaroodpornego smarujemy oliwą i posypujemy solą i odrobina przypraw. Wykładamy pokrojone w plasterki ziemniaki i pokrojoną cukinię.
Cebulę i czosnek szatkujemy, kładziemy na patelni, dodajemy oliwę i przyprawy. Należy lekko podsmażyć i dołożyć pomidory i paprykę a na końcu mięso mielone. Wszystko razem mieszać i dusić pod przykryciem, aż mięso zmięknie. Do gotowego i miękkiego mięsa wlać domowy przecier pomidorowy. Podgrzewamy i doprawiamy do smaku. Tak przygotowane mięso wykładamy do naczynia żaroodpornego na ziemniaki. Następnie pokrojoną cukinię, dynię. Każdą warstwę posypujemy przyprawami i solimy. 
Na wierzch układamy pokrojoną w paski dynię. Ścieramy ser żółty.

Naczynie przykrywamy i pieczemy 50 minut w 160*

Smacznego.

poniedziałek, 16 września 2019

Kruche ciasto ze śliwkami i otrębami



CIASTO KRUCHE ZE ŚLIWKAMI





W skład ciasta wchodzą trzy rodzaje mąk. Jest smaczne, bardzo kruche i nie zawiera jaj.

Składniki na dużą blaszkę;

400 g. mąki pszennej 450
80 g. mąki żytniej 750
5 dużych łyżek otrębów
2 łyżki śmietany
200 g. masła
3/4 szklanki cukru


Masło należy lekko podgrzać, najlepiej w mikrofalówce. Ma być miękkie, ale nie płynne.
Do masła wsypać przesiane mąki z proszkiem, cukier dołożyć śmietanę i otręby.

Zagnieść ciasto, owinąć je w folię i umieścić w zamrażarce na 20 minut.
Po tym czasie ciasto wyjąć, Oderwać z niego małą część, którą zamrażamy.
Ciasto rozwałkować, nakłuć widelcem, poukładać na nim śliwki.
Na wierzch zetrzeć zamrożony kawałek ciasta.
Piec 40 minut w 160*


Smacznego




niedziela, 15 września 2019

Żeberka z Curry



ŻEBERKA Z CURRY


 Pieczone żeberka w przyprawie curry, smaczne i aromatyczne. Są bardzo miękkie, wprost rozpływają się w ustach.


Przygotuj;

1 - 1 i 1/2  kg żeberek wieprzowych
kilka liści laurowych
łyżeczka pieprzu czarnego świeżo mielonego
płaska łyżeczka bazylii
łyżeczka kopiata curry
sól do smaku
pęczek szczypiorku
kminek cały mała łyżeczka
1 główka czosnku

Żeberka płuczemy i kroimy na kawałki. Wkładamy do garnka do niewielkiej ilości wody. Gotujemy pod przykryciem, dodajemy wszystkie przyprawy. Czosnek i koperek dopiero pod sam koniec.

Dusimy pod przykryciem, aż zmiękną.
Następnie samo mięso przekładamy do naczynia żaroodpornego. Posypujemy szczypiorkiem i ząbkami czosnku.
Sos który został zagęszczamy mąką żytnią. Gotujemy chwilę, aż zgęstnieje. Takim sosikiem polewamy kawałki mięsa.
Naczynie wkładamy do pieca i pieczemy 30 minut w 170*

Smacznego.



sobota, 14 września 2019

Pszenno żytnie naleśniki z serem i rodzynkami




PSZENNO ŻYTNIE NALEŚNIKI 
Z SEREM I RODZYNKAMI




Kto nie lubi naleśników w dodatku na słodko z dużą ilością rodzynek ? Bo ja bardzo i moi domownicy również za takimi przepadają.
Tym razem serwuję naleśniki w zdrowszej wersji z domieszką mąki żytniej.
Jeśli chcesz zrobić mniej ? to po prostu podziel składniki na pół.

 Składniki na ciasto naleśnikowe;

1 litr mleka
500 g. mąki pszennej tortowej
5 dużych łyżek mąki żytniej
2 duże jaja
płaska łyżeczka soli
1/2 szklanki wody gazowanej

olej do smażenia

Wszystkie produkty umieścić w misie blendera i zmiksować. Odstawiamy na bok, aby ciasto odpoczęło i dobrze się połączyło. W między czasie zabieramy się za przygotowanie farszu.

Składniki na farsz;

800 g. twarogu półtłustego
5 łyżek kwaśnej śmietany
200 g. rodzynek 
3/4 szklanki cukru pudru
2 łyżki aromatu waniliowego
2 jaja

Twaróg gnieciemy widelcem, mieszamy ze śmietaną, cukrem, aromatem. Wbijamy całe jajka.
Po wymieszaniu wsypujemy wypłukane rodzynki.

Naleśniki smażymy z obu stron. Po usmażeniu każdego, od razu nakładamy farsz i zawijamy.
Układamy w formie do pieczenia lub naczyniu żaroodpornym. Pieczemy 30 minut w 150*






środa, 11 września 2019

Placki ziemniaczane z dynią



PLACKI ZIEMNIACZANE
 Z DYNIĄ 




Jak ja lubię chrupiące placuszki z  ziemniaków, mogła bym, jeść je codziennie.
Tym razem dodałam do nich surową dynię. Miały piękny kolor i były równie chrupiące i bardzo smaczne.

Przygotuj;

5 dużych surowych ziemniaków
1/4 małej dyni
2 surowe jaja
3 spore ząbki czosnku
5 kopiatych łyżek mąki
1 łyżeczka  pieprzu 
sól do smaku
płaska łyżeczka bazylii
płaska łyżeczka papryki czerwonej słodkiej
łyżka kwaśnej śmietany
olej do smażenia

Ziemniaki i dynię obieramy ze skórki. Ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Do masy dodajemy zgnieciony czosnek, jaja, mąkę, śmietanę i przyprawy. Mieszamy i odstawiamy na 15 minut, aby wszystkie składniki dokładnie się ze sobą połączyły.

Placuszki nakładamy łyżką dość cienko. Smażymy z obu stron.

Smacznego.



sobota, 7 września 2019

Ciasto kruche ze śliwkami




KRUCHE ZE ŚLIWKAMI




500 g. mąki pszennej
250 g. masła
2 łyżeczki cynamonu
2 żółtka
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
3/4 szklanki cukru
2 łyżki kwaśniej śmietany

śliwki
cukier puder do posypania

Mąkę przesiać z proszkiem, dodać cynamon, cukier, masło, żółtka oraz śmietanę. Zagnieść ciasto.
Następnie owinąć go we folię i umieścić w lodówce na pół godziny. Można również dać do zamrażarki, aby przyspieszyć chłodzenie.

Ciasto wyjąć i oderwać z niego kawałeczek. Oderwaną część zamrozić.
Rozwałkować ciasto na papierze do pieczenia i włożyć do formy 25/30 cm.
Wypestkowane śliwki układać skórką na dół. Na śliwki zetrzeć zamrożony kawałek ciasta.
Piec 50 minut w 170*

Po upieczeniu posypać cukrem pudrem.

Smacznego.



czwartek, 5 września 2019

Placuszki z kaszą manną



PLACUSZKI Z KASZĄ MANNĄ



Placuszki są tak smaczne, że nie potrzebowałam do nich żadnych dodatków w postaci cukru pudru lub konfitur. Delikatne, pachnące wanilią, tylko zrobić i zajadać. Przygotowanie ich nie sprawia trudności. Smakują najmniejszym i dużym.

Składniki na placuszki;

1/2 litra mleka
5 łyżek kaszy manny TOTA
1 łyżka cukru
1 łyżka ekstraktu z wanilii lub cukru z wanilią

Mleko zagotować z cukrami, wsypać kaszę mannę. Gotować, mieszając ok. minutę.
Odstawić do wystudzenia.

1 jajko
5 łyżek mąki pszennej
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
kilka łyżek mleka do rozrzedzenia

Kiedy już masa wystygnie, dodajemy jajko, mąkę przesianą z proszkiem. Jeżeli zajdzie potrzeba można dolać troszkę mleka. Masa powinna być zwarta a nie rzadka.

Placuszki smażymy na rozgrzanym oleju z obu stron.
 Na patelnię wykładamy za pomocą dużej łyżki.



#totamąka
#dobramąka
#totaksmakujegościnność 


środa, 4 września 2019

Leczo z kiełbasą



LECZO Z KIEŁBASĄ


Sezonowe smaczne leczo. Zrobisz je w chwilę.

2 duże cukinie
1 kg pomidorów
 1/2 kg papryki
bazylia, oregano, sól, pieprz
dowolna kiełbasa cienka
2 cebule
olej kilka łyżek

Cukinię obieramy ze skórki, usuwamy gniazda nasienne i kroimy na kawałki.
Paprykę myjemy i kroimy w paski.
Pomidory parzymy wrzątkiem i ściągamy z nich skórkę.

Kiełbasę kroimy na kawałeczki i smażymy z cebulką na oleju.
Pokrojone warzywa dusimy ze sobą, doprawiamy do smaku ziołami. Pod koniec łączymy z usmażoną kiełbasą.


niedziela, 1 września 2019

Maślane ciacha z masą grysikową



MAŚLANE CIACHA Z MASĄ GRYSIKOWĄ




Pyszne ciasteczka, które zrobisz w chwilę. Do nich moja ulubiona masa grysikowa i filiżanka kawy.  Zapraszam do zrobienia.

Składniki na ciasto maślane;

10 łyżek mąki Typ 500 TOTA
1/3 szklanki cukru pudru
1 całe surowe jajko
1 surowe żółtko
120 g. masła

Mąkę przesiać z cukrem pudrem dodać bardzo miękkie masło, całe jajo i żółtko. Wymieszać łyżką, lub mikserem. Masa powinna być miękka.

Masę umieścić w rękawie cukierniczym i wyciskać przez tutkę po trzy rzędy.
Piekarnik rozgrzać do 190* włożyć formę i piec, aż do zarumienienia brzegów.

Masa grysikowa;

500 ml. mleka
5 pełnych łyżek Kaszy Manny TOTA
1/3 szklanki cukru pudru
1/2 kostki masła

Mleko zagotować z cukrem, następnie wsypać kaszę manną i gotować jeszcze kilka minut.
Odstawić do wystygnięcia.
Miękkie masło zmiksować na puch i stopniowo dodawać masę z manny.
Gotową masa grysikową przekładać ciasteczka.

Smacznego.




#totamąka
#dobramąka

#totaksmakujeżycie 


poniedziałek, 26 sierpnia 2019

Ziemniaczane kuleczki z natką pietruszki



ZIEMNIACZANE KULECZKI




Moja propozycja na obiad lub smaczna przekąskę. Ziemniaczane kuleczki, miękkie w środku i chrupiące zewnątrz.

500 g. ugotowanych ziemniaków
2 surowe jaja
6 kopiatych łyżek mąki
sól
pieprz
papryka ostra wędzona pół łyżeczki
natka pietruszki
1/3 szklanki mleka
bułka tarta do obtoczenia

Ziemniaki są najlepsze z poprzedniego dnia. Jeżeli mamy świeżo ugotowane, muszą być dobrze wystudzone.
Ziemniaki przeciskamy przez praskę, dodajemy mleko, mąkę jajka i przyprawy.
Natkę pietruszki siekamy i łączymy z masą.
Odstawiamy na pół godziny. Łyżeczką nabieramy porcje i formujemy dłońmi kuleczki jednakowych rozmiarów. Obtaczamy je w bułce tartej
Smażymy na głębokim tłuszczu.

Smacznego.



sobota, 24 sierpnia 2019

Czekoladowe pączki



CZEKOLADOWE PĄCZKI



Pyszne i mocno czekoladowe pączki z piekarnika. Przepis prosty i wyjdzie każdemu.

Składniki na 16 sztuk;
1 żółtko
2 całe jaja
175 ml. wody
125 g. mąki
70 g. masła
30 g, cukru
2 łyżki kakao
szczypta soli

W rondlu topimy masło z wodą, cukier i sól. Podgrzewamy, aż do zagotowania. Na gotujące mokre składniki, wsypać mąkę wymieszaną z kakao. Mieszać energicznie. Zdjąć z ognia i wystudzić. Masa ma odchodzić od boków naczynia. Dodać żółtko, a następnie całe jaja. Wymieszać mikserem.
Surowe ciasto włożyć do rękawa cukierniczego i wyciskać dyski o średnicy 10 cm.
Piec 25-30 minut w 190*
Jeszcze ciepłe posypałam cukrem pudrem.


Smacznego.




piątek, 23 sierpnia 2019

Kwaśnica w dyniach



KWAŚNICA W DYNIACH



Głównym składnikiem kwaśnicy jest kiszona kapusta, boczek lub inna wędzonka i odrobina ziemniaków. Jest wspaniała na upalne dni, orzeźwia i syci.


1 kg. kapusty kiszonej
1 kg. boczku wędzonego lub wędzonych żeberek
3 cebule
4 ząbki czosnku
sól
pieprz czarny mielony i w ziarnach
liście laurowe
ziele angielskie
4 ziemniaki


Kapustę gotujemy z przyprawami.
W osobnym małym garnku gotujemy ziemniaki w osolonej wodzie, pokrojone w kosteczkę.
Na patelni smażymy pokrojoną wędzonkę z cebulą i wciśniętym czosnkiem. Doprawiamy do smaku.

Gdy kapusta zmięknie, można dodać do niej ugotowane ziemniaki i składniki z patelni.
Wszystko razem gotujemy jeszcze chwilę, aby smaki połączyły się. Jeśli trzeba doprawiamy.

Smacznego.




Kołacz serem



KOŁACZ Z SEREM



Ciasto drożdżowe na dużą blachę z serem i rodzynkami. Doskonałe do kubka mleka.

50 g. świeżych drożdży
1 szklanka ciepłego mleka
500 g. mąki pszennej typ 450 TOTA
50 g. cukru
100 g. masła

dodatkowo na wierzch;

250 g. sera tłustego
2 jaja
łyżka cukru z wanilią
1/3 szklanki cukru
rodzynki
2 łyżki skrobi ziemniaczanej

W misce rozkruszyć drożdże, dolać pół szklanki ciepłego mleka, dwie łyżki cukru i dwie łyżki mąki. Wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na 10 minut.

W osobnym naczyniu wymieszać resztę składników, oprócz masła. Wlać wyrośnięty zaczyn i wyrabiać ok. 10 minut. Pod koniec wyrabiania stopniowo wlewać roztopione masło. Ciasto wyrabiać, aż do całkowitego wchłonięcia tłuszczu.
Ponownie odstawić w ciepłe miejsce, tym razem na godzinę.

Gdy ciasto rośnie przygotowałam masę serową.
Całe jaja zmiksowałam z cukrem i cukrem waniliowym. Ser zgniotłam widelcem, połączyłam z jajami i skrobią. Dodałam rodzynki.

Ciasto po wyrośnięciu należy krótko wyrobić, rozwałkować i umieścić we formie do pieczenia.

Na surowe wyłożyć masę serową.

Piec w 180* 30-35 minut.




#totamąka
#dobramąka
#totaksmakujeżycie
#totaksmakujegościnność 



środa, 21 sierpnia 2019

Ciasto z gruszkami i pianką




CIASTO Z GRUSZKAMI I PIANKĄ 


W sezonie gruszkowym nie ma możliwości, abym nie zrobiła tego ciasta.
Gruszki są stroszone do ciast i słodkich wypieków. Dodają im pięknego aromatu i niepowtarzalnego smaku.  Gorąco polecam. Składniki na formę 25/25

3 duże jaja
2 szklanki mąki
3/4 kostki masła
płaska łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka aromatu wanilii w płynie
1/3 szklanki cukru

Masło roztopić i lekko przestudzić. Dodać żółtka, cukier, wanilię i make przesiana z proszkiem.
Wymieszać łyżka a następnie dłonią, do momentu aż wszystkie składniki się połączą.
Ciasto od razu wykładamy na dno formy wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy 20 minut w 160*

W trakcie gdy ciasto się piecze, robimy kruszonkę i bezę.

Beza;

Białka z 3 jaj
3/4 szklanki cukru

Białka ubić na sztywno, w trakcie dodawać stopniowo cukier. Ma powstać sztywna i szklista masa.

Kruszonka;

1/3 kostki masła
1 szklanka mąki
1/3 szklanki cukru

Dodatkowo;

3 duże gruszki pokrojone na ćwiartki

Składniki na kruszonkę mieszamy ze sobą. Formujemy kulkę i wkładamy do zamrażalnika.
Ciasto nie musi być w nim długo, wystarczy 10-15 minut.

Gdy spód ciasta się upiecze, nie czekam aż się wystudzi. Wyjmuję z pieca układam pokrojone gruszki, przykrywam je bezą, a na wierzch ścieram kruszonkę.

Ciasto ponownie wkładam do piekarnika i piekę 30-35 minut w 150*






Smacznego.






sobota, 17 sierpnia 2019

Placuszki o smaku piernika



PLACUSZKI O SMAKU PIERNIKA




Pyszne i pulchne placuszki z patelni o smaku piernika. Podałam je z dżemem pomarańczowym i malinami.

Składniki na placuszki;

1 szklanka płatków Cini Minis
1 litr mleka
2 jaja
2 szklanki mąki pszennej
płaska łyżeczka przyprawy do piernika
2 łyżki kakao
płaska łyżeczka soli
pół łyżeczki sody i proszku do pieczenia
olej do smażenia

Przygotowanie jest proste. Wszystkie składniki należy umieścić w misie blendera i zmiksować.
Placuszki smażyć z obu stron, aż do zarumienienia.

Smacznego



Ogórki na zimę w przyprawie gyros



OGÓRKI NA ZIMĘ W GYROSIE




5 kilogramów ogórków
4 szklanki wody
1 szklanka octu 10%
2 szklanki cukru
1 łyżeczka gorczycy
kilka liści laurowych
2 łyżki przyprawy Gyros
2 kopiate łyżki soli

Ogórki dobrze wyszorować. Następnie poszatkować ze skórką. Zasypać solą, wymieszać, przykryć ścierką kuchenną i odstawić na kilka godzin.
Po tym czasie odlać wodę, która się nagromadziła.
W osobnym naczyniu zagotować wodę z cukrem, octem i przyprawami.
Gorącą wlać do ogórków. 
Surową sałatkę wkładać do słoików, na końcu uzupełnić zaprawą.
Pasteryzować 20 minut. Po wyjęciu, słoiki odwrócić dnem do góry. 

Smacznego.

piątek, 16 sierpnia 2019

MANGOWIEC



 MANGOWIEC


Można powiedzieć, ze zakochałam się w tym cieście od pierwszego kęsa.
Spód to ciemne ciasto z prawdziwą kawą. Wierzch to pyszna galaretka z mango i serka mascarpone.

Przygotowanie tego ciasta nie zajmuje wiele czasu i jest na prawdę mało pracochłonne. 
Przygotuj formę o wymiarach 24/28 cm

Na ciasto;

1/2 szklanki ciemnego kakao
1 szklankę cukru
1 łyżeczka sody
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 szklanki oleju dowolnego
mały kubek jogurtu naturalnego
3 jaja
3/4 szklanki gorącej kawy parzonej

Mąkę przesiać z kakao, proszkiem i sodą.
W osobnym naczyniu zmiksować pozostałe składniki oprócz kawy. Mokre wymieszane składniki połączyć ze suchymi, za pomocą miksera. Nie mieszać zbyt długo, wystarczy chwilę do połączenia składników. Gorącą kawę przelać przez sitko, następnie stopniowo wlewać do ciasta.
Można przejść do mieszania szpatułką lub mikserem na najniższych obrotach.
Surowe ciasto wylać na formę wyłożoną papierem do pieczenia.
Piec 30-40 minut w 160* lub do suchego patyczka.
Po upieczeniu należy górkę ściąć nożem. Ciasto studzimy.

Na wierzch;

800 g. pulpy z mango
250 g. serka Mascarpone
2 galaretki cytrynowe
400 ml. wrzątku.

Galaretki rozpuszczamy we wrzątku. Studzimy i łączymy z pulpą z mango i serkiem Mascarpone.
Najlepiej mikserem. 
Chłodną galaretkę wylewamy na ciasto. Umieszczamy w lodówce, aż do całkowitego stężenia.

Smacznego.




#totamąka

#dobramąka

#totaksmakujeżycie 

#totaksmakujegościnność 

Krem daktylowy



KREM DAKTYLOWY


Smaczne i domowe smarowidło. Krem czekoladowy z daktyli można użyć do naleśników, ciast, deserów i zajadać solo.
Potrzebne nam będą dwa składniki. Niektórzy dodają jeszcze miód, ale jak dla mnie jest to zbyteczne. Daktyle posiadają wystarczająco dużo słodyczy.

Przygotuj;

300 g. daktyli bez pestek
2 kopiate łyżki gorzkiego kakao
wrzątek


Daktyle należy wypłukać na sitku. Wsypać je do wysokiej szklanki i zalać wrzątkiem. Odstawić na dwie godziny.
Po tym czasie wodę odlać, a daktyle zmiksować blenderem. Dosypać kakao. Dokładnie wymieszać.
I gotowe.

Smacznego.