środa, 5 grudnia 2018

Jak pokonać zimową chandrę ?




JAK POKONAĆ ZIMOWĄ CHANDRĘ ?



Materiały zaczerpnęłam z Akademii wiedzy o żywieniu- Polskiego Towarzystwa Dietetyki.
Okres jesienno-zimowy nie sprzyja dobrym nastrojom. Chłód, przeszywający wiatr i brak słońca często przyczyniają się do chandry, brakuje nam energii i uśmiechu. Obniżeniu może ulec także odporność organizmu. Dlatego ważne jest, by w tym niesprzyjającym okresie zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę, bogatą w składniki bioaktywne, które będą przeciwdziałać apatii.
Serotonina i tryptofan, czyli naturalne antydepresanty
Serotonina to neuroprzekaźnik, który produkuje nasz mózg. Sprawia, że czujemy się szczęśliwi, potocznie nazywana jest naturalnym antydepresantem. Do jej wytworzenia niezbędne są m.in. witamina C, B6 oraz magnez. Witaminę C odnajdziemy m.in. w papryce, kiwi i pomarańczach. Natomiast dobrym źródłem witaminy B6 są produkty zbożowe, np. kasza gryczana i pieczywo razowe, a także mięso i wędliny. Doskonałą przekąską będą orzechy i gorzka czekolada, które bogate są w magnez.
Do złego nastroju może także przyczyniać się niedobór tryptofanu - aminokwasu, który powinien być codziennie dostarczany do organizmu wraz z pożywieniem. Należy dodać, że jego braki w organizmie mogą także być związane z prowadzeniem stresującego stylu życia. Najwięcej tryptofanu zawierają produkty białkowe, czyli mięso, ryby, mleko i jego przetwory oraz jaja. Obecny jest także w kakao, pestkach dyni i sezamie, a także orzechach laskowych.
W diecie nie powinno brakować kwasu foliowego
Gorszy nastrój, a nawet depresję może także powodować niedobór kwasu foliowego. Dlatego w posiłkach nie powinno brakować zielonych warzyw liściastych, które dostarczą tego ważnego składnika. Należy tylko pamiętać, by szpinaku czy jarmużu nie gotować zbyt długo, ponieważ kwas foliowy jest wrażliwy na temperaturę. Najlepiej spożyć je na surowo lub tylko po krótkiej obróbce termicznej.
Niedobór tiaminy może powodować zmęczenie
Zmęczenie i osłabienie może wynikać z niedoboru tiaminy, czyli witaminy B1. Dobrym źródłem tej witaminy są mięso, pełnoziarniste produkty zbożowe, a także warzywa, owoce i orzechy ziemne oraz pistacje. Warto podkreślić, że większe zapotrzebowanie na tiaminę mają osoby, które piją duże ilości kawy i herbaty.
Brak żelaza powoduje apatię
Dieta na dobry nastrój powinna zapewnić pokrycie zapotrzebowania organizmu na żelazo. Jest to składnik, którego niedobór powoduje niedokrwistość, czego konsekwencją jest apatia, męczliwość, obniżenie nastroju i zaburzenia koncentracji. Najlepiej przyswajalne żelazo znajduje się w mięsie i żółtku jaja.
Ryba dobra na wszystko
Badania wykazały, że na nastrój mogą wpływać także niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli omega 3. Ich niedobór, a szczególnie tłuszczu DHA, z którego m.in. zbudowany jest mózg, może przyczyniać się do stanów depresyjnych.  Dobre dla zdrowia tłuszcze omega 3 znajdują się w tłustych rybach morskich. Eksperci zalecają spożycie minimum 2 porcji tłustych ryb morskich w tygodniu. Może to być łosoś, makrela czy bardzo lubiany przez Polaków śledź.
Czy czekolada poprawia nastrój?
Kakao, czyli główny składnik czekolady wykazuje działanie prozdrowotne. Zawiera m.in. magnez, a także szereg polifenoli o właściwościach przeciwzapalnych. Co więcej, obecne są w nim także związki o nazwie anandaminy, które naśladują działanie opioidów oraz fenyloetyloamina, mająca działanie podobne do amfetaminy. Jednak należy podkreślić, że ich zawartość w czekoladzie jest bardzo niska. Prawdopodobnie, nastrój poprawia nam raczej słodki i przyjemny smak czekolady, niż obecne w niej substancje o działaniu psychoaktywnym.

9 komentarzy:

  1. Nie mam konkretnego dania , które by miało mi poprawic humor Wszystko zależy od dnia Potrafię jak trzeba zjeść cała czekolade😂😂😂ale tez jak mam smaka to śledzik w śmietanie ppytaci poprawić mi humor 😊😊

    OdpowiedzUsuń
  2. NA mnie słodkie nie działa :P

    OdpowiedzUsuń
  3. A na mnie działa:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

    OdpowiedzUsuń
  4. Mnie czekolada zawsze poprawia nastrój.

    OdpowiedzUsuń
  5. W odróżnieniu od sporej części osób uwielbiam szpinak :D Ale i tak przyswajamy z niego niewielką część kwasu foliowego :P

    OdpowiedzUsuń
  6. Na szczęście nie mam zimowej chandry :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Nie mam na razie, ale zawsze słodkie dobrze na mnie działa :-)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja walczę z tym niedoborem żelaza ale na razie apatia i zmęczenie jakoś szczególnie mnie nie dopadły :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Innymi słowy: ma być kolorowo na talerzu ;) Nie może zabraknąć płatków, kasz, warzyw, owoców, orzechów, a nawet czekolady. Po prostu trzeba wyrobić sobie pewne nawyki żywieniowe, a pojęcie "zbilansowanej diety" nie będzie abstrakcją.

    OdpowiedzUsuń